Na rynku jest ogromny wybór wirtualnych serwerów. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu przedsiębiorców, bo nie muszą utrzymywać serwerowni i w łatwy sposób mogą zarządzać firmowymi zasobami. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiedniego dostawcę. Wiele firm oferuje możliwość przetestowania platformy. W ten sposób łatwo zweryfikować, czy będzie ona przydatna.
Serwery w chmurze szyte na miarę
Żeby dobrze zarządzać firmą, trzeba mieć możliwość swobodnego zarządzania i przechowywania plików. Jest to dość istotne, bo pozwala na sprawne kierowanie działaniami firmy i monitorowanie postępów w projekcie. Serwery VPS są bardzo popularne, bo dają wiele możliwości. W dowolnej chwili można zmieniać przestrzeń na dysku, konfigurować system, zwiększać ilość dostępnej pamięci RAM, a także rdzeni. Wszystko zależnie od indywidulanych preferencji. W ten sposób można dopasować rozwiązanie idealnie dostosowane do potrzeb firmy. Istotne jest to, że parametry można dowolnie modyfikować. Jeśli zajdzie potrzeba zwiększenia miejsca na dysku, wystarczy zadzwonić do konsultanta lub wypełnić formularz na stronie dostawcy i w przeciągu kilku minut cieszyć się większymi możliwościami. To sprawia, że amatorów takich rozwiązań stale przybywa. To bardzo wygodne. Utrzymywanie własnej serwerowni jest dość kłopotliwe, bo trzeba co jakiś czas inwestować w nowy sprzęt, a także stale współpracować z informatykiem, który musi wszystko na bieżąco serwisować i zmieniać konfigurację. Obsługą wirtualnych serwerów zajmuje się ich dostawca, który zmienia ustawienia w zależności od potrzeb.
Zanim wybierzesz platformę, przetestuj ją
Dostawców takich rozwiązań jest coraz więcej. Żeby serwery VPS były w pełni funkcjonalne i działały tak jak trzeba, konieczny jest wybór odpowiedniego dostawcy. Najlepiej postawić na firmę, która długo działa w branży. To daje większą pewność, że usługa będzie zrealizowana na najwyższym poziomie. Ktoś kto ma już doświadczenie będzie w stanie szybko uporać się z większymi trudnościami. W ten sposób możliwe będzie skuteczne usunięcie usterki. Trzeba też zwrócić uwagę na pomoc techniczną, a przede wszystkim na to, czy jest to usługa bezpłatna i jak długo trwa czas realizacji. To ważne zwłaszcza przy kluczowych projektach o dużym znaczeniu dla przedsiębiorstwa. Kilkudniowe przerwy techniczne mogą być kłopotliwe i sparaliżować prace. Warto stawiać na dostawców, którzy opierają działanie systemu o sprawdzone technologię, jak np. Linux, libvirt, KVM. Jeśli już jesteśmy po wstępnej analizie dobrze jest przetestować wirtualne serwery, by sprawdzić, czy rzeczywiście znajdą one zastosowanie w naszej firmie. Większość dostawców oferuje możliwość okresu testowego. To duże ułatwienie. Wprawdzie abonamenty na tego typu usługi wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych co dla firmy nie jest takim wydatkiem, ale ważne jest, by być w pełni zadowolonym z wybranego rozwiązania. W ten sposób uda się wybrać najbardziej korzystną, a co ważniejsze, przydatną propozycję.