Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na odświeżenie wyglądu auta jest zmiana koloru felg. W porównaniu do obklejania karoserii, czy jego lakierowania jest to zabieg mniej kosztowny, który dodatkowo – przy odrobinie chęci i manualnych zdolności – wykonać możemy samodzielnie we własnym garażu.

Plusy i minusy samodzielnego sprayowania felg

Na plus samodzielnego sprayowania felg idą na pewno zmniejszone koszty całego zabiegu. Do zmiany koloru, czy też odświeżenia obecnego koloru felg wystarczy jedynie odpowiedni spray do felg, papier ścierny i odrobina zdolności manualnych. Nie wymagany jest nawet kompresor. Dzięki samodzielnemu sprayowaniu nie będziemy zmuszeni do umawiania się z lakiernikiem i oczekiwania na wolny termin. Cały zabieg może zająć nam zaledwie kilka minut.

Zabieg może skończyć się niepowodzeniem albo też zniszczeniem felg, gdy będziemy obchodzić się z nim nieodpowiednio. Warto mieć na względzie, że aluminium jest dość delikatnym materiałem. Zbyt duży nacisk może powodować powstawanie wgnieceń, które usunąć będzie mógł już tylko fachowiec.

Przygotowania do malowania

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne malowanie felg musisz najpierw odpowiednio przygotować się do sprayowania. Przede wszystkim, jeśli felgi znajdują w aktualnie przez Ciebie używanym aucie, warto znaleźć koła zapasowe i je wymienić.

Po drugie dla ułatwienia całego procesu możesz dokonać demontażu opon – co sprawi, że nie będziesz musiał ich zabezpieczać przed malowaniem. Jeśli wizyta u wulkanizatora nie jest Ci na rękę możesz skorzystać z tej drugiej opcji – zabezpieczenia kół – jedna uważaj, żeby nie „zasprejować” niepożądanej powierzchni.

Szlifowanie i czyszczenie

Aby ułatwić sobie jeszcze bardziej cały proces przygotowania warto również zdjąć wszystkie ciężarki z felg. Pamiętaj, żeby po lakierowaniu udać się do wulkanizatora na wyważenie kół. Zdjęcie ciężarków i zabezpieczenie koła pozwoli na łatwe i dokładne oczyszczenie powierzchni felgi, co umożliwi przy pomocy sprayu do felg uzyskanie gładkiej powierzchni – bez zacieków i marszczeń lakieru.

Aby mieć pewność, że spray do felg przyjmie się bez zarzutu warto również wyszlifować powierzchnię felgi, rozpoczynając od małych gradacji. Przed samym lakierowaniem warto również nałożyć szpachlę wygładzającą, która wyrówna nierówności powstałe na lakierze, a także – po wyschnięciu – wyszlifować ponownie powierzchnie felgi. Na tak przygotowaną felgę w końcu możemy nałożyć pożądany kolor.

Spray do felg kupisz na Lakiery24.com