Podstawowe wyposażenie nurka

Podstawowe wyposażenie nurka

Choć postronnemu obserwatorowi może się wydawać że nurkowie posiadają na sobie całą masę dziwnych urządzeń, to jednak każde z nich ma swoje przeznaczenie i bez większości z nich nie byłoby możliwe nurkowanie. A przynajmniej nie dałoby się nurkować tak długo i tak głęboko. Warto zatem dowiedzieć się co składa się na podstawowe akcesoria dla nurka. Zwłaszcza jeżeli w przyszłości chcielibyśmy sami spróbować nurkowania.

To co najbardziej potrzebne

Stosunkowo najłatwiej nazwać kombinezon i butle z mieszanką oddechowa, choć w tym drugim przypadku często używa się błędnego określenia „butla z tlenem”. Podobnie jest z maską nurkową. Nie są to bynajmniej gogle pływackie, jak wiele osób twierdzi. Konstrukcja maski różni się znacząco i ma też zupełnie inne przeznaczenie. Chodzi mniej więcej o to, że ma się ona oprzeć rosnącemu wraz zanurzaniem się ciśnieniu.

Płatwy i fajka do oddychania pod wodą, to również jedne z prostszych elementów wyposażenia nurka. Trudniej jest, gdy zamiast fajki pojawia się automat oddechowy. Wówczas nie każdy potrafi już właściwie nazwać ten element wyposażenia, mimo że to jedna z najbardziej potrzebnych rzeczy przy schodzeniu na głębszą wodę.
Oczywiście to tylko te najprostsze akcesoria do nurkowania. Całość jest nieco bardziej skomplikowana.

Rzeczy mniej oczywiste

Duże zdumienie u postronnego obserwatora budzi kamizelka, która jest jednocześnie uchwytem dla butli. Jednak nie jest to jej jedyna funkcja. Kamizelka jest również wyposażona w specjalne zbiorniki, do których wtłaczamy lub z których wypuszczamy powietrze. Pozwala nam to na łatwe sterowanie głębokością i prędkością wynurzania. Jeżeli wypuścimy powietrze – opadniemy w dół, jeżeli napompujemy zbiorniki, kamizelka będzie nas wypychać w górę.

Na strój nurka składają się również wężyki, które mogą się wydawać dość tajemnicze. Najważniejszy to wąż niskiego ciśnienia, który łączy reduktor znajdujący się na butli z ustnikiem, którym oddychamy. Podaje on mieszankę z butli. Drugi ważny wężyk, to nanometr, który pokazuje nam ile mieszanki pozostało jeszcze w butli. Dzięki temu wiemy jak długo możemy bezpiecznie przebywać pod wodą. Ostatni ważny wężyk, to ten który łączy kamizelkę z butlą.

Oczywiście na naszym wyposażeniu mogą się znaleźć jeszcze inne, bardziej zaawansowane akcesoria do nurkowania. Jednak są to albo drogie gadżety, uprzyjemniające nurkowanie, albo sprzęt służący do bardziej wyspecjalizowanej formy nurkowania. Na początek wystarczy więc zapoznać się z tym, co przedstawiono powyżej.

Artykuł powstał we współpracy z Divezone.pl