Autobus wymaga naprawy? Powierz ją specjalistycznej firmie

Autobus wymaga naprawy? Powierz ją specjalistycznej firmie

Zarządzanie flotą autobusów nie jest proste. Przy częstej eksploatacji trzeba liczyć się z usterkami i koniecznością większych napraw. Oczywiście odpowiednia konserwacja pozwala zachować maszyny w dobrym stanie, ale nie wszystkim wadom można zapobiec.

Kiedy psuje się zawieszenie

Zawieszenie to rzecz, o którą należy w sposób szczególny dbać i na bieżąco wykonywać wszystkie naprawy. Do uszkodzenia dochodzi z różnych powodów. Jednym z najczęstszych są nierówności na drodze, które niestety pojawiają się po każdej zimie. Zanim zarządcy dróg wykonają wszelkie prace, minie trochę czasu, a kierowcy autobusów muszą jeździć codziennie. Wprawdzie do eliminowania wstrząsów wykorzystuje się zabezpieczenia, to elementy mają ograniczoną żywotność i w końcu się zużyją. Wtedy trzeba je będzie wymieniać. Do ograniczenia wibracji służą poduszki pneumatyczne, które izolują czułe przyrządy. Są też swego rodzaju przekaźnikiem. Pozwalają przenosić obciążenia z kół na ramę pojazdu co jest istotne, bo wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Ważne jest, by wymianę powierzyć specjalistycznej firmie, która może się pochwalić referencjami i długo działa w branży. Nie można ryzykować, że naprawa będzie źle wykonana. W grę wchodzi zdrowie i życie pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Takie naprawy to niemały wydatek. Żeby poduszki pneumatyczne spełniały swoje zadanie, muszą być dobrze dobrane. W niektórych wypadkach wykonuje się je na zamówienie. Poduszki pneumatyczne chronią zawieszenie autobusu przed przeciążeniem. Wprawdzie nie powinno się wpuszczać do pojazdu więcej osób niż zaleca producent, ale zdarzają się takie sytuacje i trzeba się przed tym ochronić.

Nie wybieraj zamienników

Częstą pokusą jest zaopatrzenie się w produkty zastępcze. Są one tańsze, a według ich producentów, jakością nie odstępują od oryginałów, ale w rzeczywistości różnie z tym bywa. Zamienniki są zawodne i częściej się zużywają. Lepiej wybierać oryginalne części, które są polecane w dokumentacji technicznej pojazdu. Właściwe poduszki pneumatyczne muszą mieć certyfikat, a w razie usterek można skorzystać z gwarancji. Żeby wymienione części służyły jak najdłużej i działały niemal bezawaryjnie, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jednym ze sposobów jest kontrola ciśnienia poduszek za pomocą manometrów.

Wartość powinna być wprost proporcjonalna do obciążenia pojazdu. Jeśli wskazania będą zbyt wysokie, lepiej nigdzie nie jechać. Wymianę pneumatyki dobrze jest powierzyć specjalistom, by mieć pewność, że usługa będzie zrealizowana na najwyższym poziomie. Tu chodzi o bezpieczeństwo. Również przeglądy dobrze jest załatwiać w profesjonalnych punktach, które dysponują dobrej jakości sprzętem. Dzięki temu wszystkie potencjalne nieprawidłowości zostaną natychmiast wykryte i w porę usunięte. Przewożenie osób w autobusie jest zbyt ryzykowne. Stąd ważne jest, by zachować odpowiednie procedury, które są bardzo rygorystyczne. Tylko w ten sposób można bez obaw wyjechać w trasę.