Jedzenie w domu czy na mieście?

Jedzenie w domu czy na mieście?

Wielu ludzi narzeka dzisiaj na brak czasu spowodowany nadmiarem obowiązków. Godzin w czasie doby brakuje nam nawet na tak prozaiczne czynności jak przygotowanie smacznego, wartościowego, sycącego posiłku. Czy zatem lepszym rozwiązaniem jest kupowanie gotowego jedzenia? A może stołowanie się na mieście?

Wygoda i czas

Jedzenie w barach lub restauracjach na pewno jest wygodniejsze i łatwiejsze niż przygotowywanie posiłków w domu. Na obiad w centrum możemy wyskoczyć podczas przerwy w pracy, natomiast jeśli mieszkamy w większej odległości od naszej firmy, nie jest możliwe wyjście na niego do domu.
Przygotowywanie posiłków w mieszkaniu wymaga także zazwyczaj nieco więcej czasu niż pójście do knajpy. Ponadto, po posiłku możemy zapłacić i wyjść, nie przejmując się zmywaniem.
Istnieje jednak sporo rozwiązań, które sprawiają, że czas wykonania posiłku w domu jest niemalże tak krótki jak ilość minut, którą musimy odczekać od naszego zamówienia do przyniesienia dania. Szybkowar to sprzęt, dzięki któremu możemy bardzo szybko przygotować pyszny, domowy obiad, nie ruszając się ze swoich czterech ścian.

Jakość

W zależności od restauracji, do której się udamy, możemy zjeść posiłek lepszej lub gorszej jakości. Nigdy jednak nie mamy pewności, czy składniki których używają kucharze z danej knajpy są świeże i skąd pochodzą.
Przygotowywanie jedzenia w domu pod wieloma względami jest bezpieczniejsze. Całkowicie kontrolujemy cały proces – od dokładnego mycia mięsa czy warzyw po odpowiednią obróbkę termiczną poszczególnych składników. Wiemy także, gdzie je kupiliśmy i jakiej jakości są to produkty. Jedzenie w domu daje nam po prostu pewność co do ich pochodzenia i klasy.

Cena

Kolejnym argumentem zachęcającym raczej do tego, aby jeść posiłki we własnym domu, przygotowane samodzielnie jest ich cena. Nie jest to co prawda reguła, bo na rynku gastronomicznym możemy też dzisiaj znaleźć naprawdę tanie knajpy, ale z reguły za składniki potrzebne do wykonania obiadu wydamy mniej pieniędzy.
Osoby, dla których bardzo ważna jest oszczędność nie wybiorą więc raczej opcji codziennego stołowania się na mieście.

Spotkania

Dużym plusem wychodzenia do restauracji jest także możliwość spotkania znajomych.
Oczywiście, możemy zaprosić także przyjaciół lub osoby z rodziny do domu. Nie każdy jednak lubi przyprowadzać osoby z zewnątrz do mieszkania, zwłaszcza, jeśli nie mieszka sam. Ponadto, jeśli nasze lokum nie jest zbyt duże, nie zmieścimy w nim wielu gości. Na gospodarzu ciąży też z reguły przygotowanie kolacji, co jest czasochłonne i nierzadko kosztowne.
Spotkania ze znajomymi w restauracji są zatem zazwyczaj lepszym rozwiązaniem.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze jest przygotowywanie posiłków w domu czy wychodzenie do restauracji w celu zjedzenia obiadu. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników: cenę, jakość, świeżość czy kwestie związane z wygodą. W restauracjach zazwyczaj także łatwiej jest zorganizować spotkania ze znajomymi. W ulubionej knajpie możemy także często urządzić przyjęcie, na przykład urodziny.

Artykuł powstał we współpracy z Cook Store