Usługi związane z pielęgnacją psów zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Właściciele czworonogów są bardziej świadomi wpływu odpowiedniej pielęgnacji na samopoczucie swoich pupili oraz jej praktycznych aspektów, dlatego strzyżenie psów stanowi świetną ścieżkę kariery zawodowej. Z pewnością nie będziesz narzekać na brak klientów.
Czym jest strzyżenie psów?
Profesja fryzjera zwierząt jest doskonale znana na całym świecie, jednak w Polsce wciąż jest czymś nowym, budzącym spore zainteresowanie. Obcobrzmiąca nazwa grooming często brzmi tajemniczo nawet dla właścicieli psów. Nazwa ta pochodzi od angielskiego czasownika groom, który oznacza pielęgnować.
Wykwalifikowany groomer zajmuje się nie tylko przycinaniem sierści psów lub kotów różnych ras, jak również myciem, odpowiednio dopasowaną do potrzeb zwierzęcia pielęgnacją, czyszczeniem uszu, usuwaniem uciążliwych insektów, trymowaniem oraz wieloma innymi zabiegami. W ofertach niektórych salonów znajdują się również specjalne perfumy dla zwierząt lub farbowanie.
Co należy zrobić, aby zostać psim fryzjerem?
Możliwość pracy otwiera specjalistyczny kurs strzyżenia psów. Podczas jego trwania kursant zdobywa nie tylko praktyczne umiejętności związane z pielęgnacją czworonogów, jak również uczy się pracy z żywym stworzeniem.
Przed podjęciem kursu strzyżenia psów warto się zastanowić, czy jest to praca odpowiednia dla Ciebie. Psi fryzjer powinien przede wszystkim kochać zwierzęta i mieć do nich cierpliwość, która jest niezbędna do wykonywania czasochłonnych zabiegów. Groomer powinien być osobą spokojną i opanowaną, która nie będzie wprowadzała szkodliwej, stresującej zwierzę atmosfery. Zawód psiego fryzjera wymaga również kreatywności i zmysłu plastycznego, co pomoże realizować nawet najbardziej oryginalne wizje właścicieli czworonogów.
Czego można nauczyć się na kursie strzyżenia psów?
Uczestnictwo w profesjonalnym kursie strzyżenia psów pozwala zgłębić tajniki tego nowego zawodu. Dzięki obecności wykwalifikowanych trenerów kursant zdobywa praktyczne doświadczenie oraz uczy się odpowiednich zachowań, które zminimalizują stres zwierząt poddawanych tego typu zabiegom pielęgnacyjnym. Kameralna atmosfera i małe grupy powalają nie tylko lepiej chłonąć praktyczną wiedzę, jak również otwierać się na wskazówki fachowców. Samodzielna praca kursanta z psem uczy o wiele więcej niż wykonywanie ćwiczeń na nieruchomym modelu.
Kurs strzyżenia psów obejmuje znacznie więcej umiejętności niż same podcinanie sierści. Już na początku szkolenia uczestnik uczy się, jak prawidłowo przeprowadzić kąpiel czworonoga oraz przyswaja techniki czesania, które nie sprawią zwierzęciu bólu oraz nie przysporzą mu dodatkowego stresu. Kolejną ważną zdobytą umiejętnością jest zabieg trymowania, który pozwala na usunięcie martwej sierści psa, ale wymaga nadania konkretnej fryzury. Dzięki wiedzy przyswojonej podczas kursu uczestnik jest nie tylko gotowy do pracy, jak również świadomy potencjalnych problemów i doskonale wie, jak sobie z nimi poradzić.