Pomyśl, zanim wyjedziesz na ulicę

Pomyśl, zanim wyjedziesz na ulicę

Po spotkaniu suto zakrapianym alkoholem prowadzenie samochodu jest dość ryzykowne. W razie kontroli drogowej alkomat może u nas wykazać promile. Lepiej nie wsiadać za kierownicę, jeśli nie jesteśmy pewni, czy całkowicie wytrzeźwieliśmy. Jeżeli koniecznie chcemy prowadzić samochód, przebadajmy się wcześniej.

Niestety, nie zawsze jesteśmy w posiadaniu elektrycznych alkomatów. W takim wypadku można przejść się na komisariat policji i poprosić funkcjonariusza o zbadanie stanu trzeźwości. Mamy do tego pełne prawo. Niestety, wizyta na komendzie nie należy do przyjemnych. Musimy się wylegitymować, a niejednokrotnie wdać się w niemiłą dyskusję z mundurowym. A że na razie obowiązkowe alkomaty to pieśń przyszłości, to mało kto ma takie urządzenie w aucie.

Żeby uniknąć takich krępujących sytuacji można zaopatrzyć się w alkomaty jednorazowe. Są one dostępne praktycznie na każdej stacji benzynowej. Nie są stosunkowo drogie, a uzyskiwane przez nie wyniki są bardzo dokładne. Zaletą takich testerów jest łatwość w obsłudze. Alkomaty jednorazowe składają się najczęściej z rurki, do której wdmuchuje się powietrze i balonika. Po odczekaniu dwóch minut test zmienia kolor.

Uzyskany rezultat należy porównać z dołączonym do opakowania wzornikiem. Żeby test wyszedł wiarygodnie, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Jednorazowe alkomaty nie powinny być przechowywane w ujemnych temperaturach. Ponadto z odczytaniem wyniku nie można zbyt długo zwlekać, bo wówczas uzyskamy nieprawidłowe dane.

Dobrym pomysłem na sprawdzenie stanu trzeźwości jest również skorzystanie z automatów rozmieszczonych np. na stacjach benzynowych czy w kawiarniach. Aktywacja urządzenia następuje po wrzuceniu monety. Wówczas należy wdmuchać do ustnika strumień powietrza. Wynik pojawia się po paru sekundach.

Takie badanie jest bardzo wiarygodne. Automatyczny alkomat ma wbudowany komputer, który gwarantuje uzyskanie bardzo dokładnego rezultatu. Poza tym urządzenie jest łatwe w obsłudze, a samo badanie nie jest zbyt kosztowne. Coraz większa świadomość na temat kierowania pod wpływem alkoholu powoduje, że tego typu sprzęty są coraz częściej dostępne.