Deweloperzy budowlani – na co zwracają uwagę podczas pracy?

Deweloperzy budowlani – na co zwracają uwagę podczas pracy?

Praca dewelopera, choć nie jest ciężka fizycznie, to jednak wymaga od niego dużego doświadczenia w zakresie prawa budowlanego, inwestycji, ekonomii, itd. Musi on też rozeznawać rynek i umiejętnie wchodzić w niego, dostosowując nieruchomości do wymagań potencjalnych Klientów. Jednym słowem, trzeba brać pod uwagę szereg czynników.

Inwestycja, czyli co?

Deweloper kupując nieruchomość, musi „oczami wyobraźni’ widzieć, jakie inwestycje należy w niej wykonać. Wrocław jest pod tym względem rynkiem bardzo zróżnicowanym. Co więcej, musi on to wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie! Powinien on zdawać sobie sprawę z tego, co to za nieruchomość i co trzeba w niej zrobić, by znaleźć nabywcę.

Tutaj potrzebne jest również odpowiednie rozeznanie rynku. Deweloperzy muszą wiedzieć, czego w okolicy (w tym przypadku Wrocławia) oczekują od nich Klienci. Jeśli, np. nieruchomość znajduje się w okolicy ruchliwej drogi, z pewnością istotne będzie to, by wyposażyć nieruchomość w określone zabezpieczenia wyciszające wnętrza budynku. Z kolei zamieszkanie na przedmieściach Wrocławia, wymusi na nim zainwestowanie w zieleń.

Okolica

Dla wrocławskiego dewelopera istotna jest również okolica. Mianowicie musi on wiedzieć, czy działka na której stoi dana nieruchomość jest uzbrojona, czy ma dostęp do gazu, wody, itd. Musi on też zdawać sobie sprawę z istnienia ciągów komunikacyjnych w okolicy, które są ogromnym atutem gdy zależy nam na sprzedaży nieruchomości.

Okolica to również budynki użyteczności publicznej, jakie znajdują się w otoczeniu naszej nieruchomości. Bliskość centrów handlowych, kościołów, czy też dużych zakładów pracy, może być bardzo istotna z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. O ile w centrum miasta nie będzie z tym problemu, to już przedmieścia Wrocławia mogą być pod tym względem zróżnicowane.

Wyposażenie

Ważne jest również to, by dana nieruchomość była odpowiednio wyposażona. Chodzi tu przede wszystkim o wykonane przez deweloperów inwestycje. Deweloperzy muszą wiedzieć, czy Klientom zależeć będzie na tradycyjnym ogrzewaniu, kominku a może… ogrzewaniu podłogowym, czy solarnym. Gdybyśmy wzięli jako przykład centrum Wrocławia, to z pewnością byłyby to stosunkowo niewielkie, aczkolwiek komfortowe nieruchomości.

Istotne jest również to, jakie „wyposażenie zewnętrzne” znajduje się w obrębie nieruchomości. Wiadomo, że dla dużych rodzin przyda się garaż (najlepiej podwójny). Z kolei osoby nie posiadające samochodu, będą wybierały mniejsze nieruchomości, z ograniczoną liczbą dodatkowych budynków gospodarczych. Dlatego każdy rejon Wrocławia, będzie miał zupełnie inną specyfikę rynkową. I będzie cechował się zupełnie innymi potrzebami Klientów.

Tekst przygotowany we współpracy z Partner Capital