Profile stalowe

Profile stalowe

Wiele materiałów budowlanych wykonywanych jest ze stali, czyli stopu żelaza i węgla. Oprócz tych dwóch składników znajdziemy w niej przede wszystkim metale takie jak: nikiel, chrom, mangan, miedź. Jednak obecna norma budowlana zakłada, że stal charakteryzuje się dominacją żelaza nad innymi pierwiastkami. Popularne stalowe wyroby hutnicze to rury, pręty, blachy oraz profile zamknięte i otwarte, kwadratowe, prostokątne i okrągłe.

Wykorzystanie kształtowników stalowych

Profile stalowe otwarte i zamknięte są elementami konstrukcyjnymi (nazywane również kształtownikami), które stosuje się przy budowach różnych budynków architektonicznych, takich jak maszyny, dźwigi, urządzenia, balustrady, słupy, ogrodzenia, bramy itd. Można za ich pomocą zabezpieczać naroża, styki ścian lub fragmenty okien. Są one elementami konstrukcji nośnych. Dobrej jakości profile wykonywane są z twardej i mocnej stali różnych gatunków. To, w jaki sposób stal była wykonywana bardzo wpływa na właściwości ostatecznego wyrobu. Wysokiej klasy profile są niezmiernie wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki. Z tego powodu można je bez wątpliwości i obaw wykorzystywać wewnątrz budowli, jak i zewnątrz nich.
Niektóre firmy proponują profile przystosowane do tworzenia konstrukcji takich jak krzesła, meble ogrodowe, szklarnie, daszki, sprzęt rehabilitacyjny, elementy motoryzacyjne, rusztowania itd. Możliwości jest wiele. Elementy tworzone przez producentów mają nieograniczone zastosowanie, które zależy jedynie od zamysłu projektanta. Profile mają różnorodne przekroje, mogą być prostokątne, kwadratowe, półowalne, epileptyczne, okrągłe lub owalne. Takie rodzaje kształtowników umożliwiają tworzenie mebli biurowych i ogrodowych. Części te mają realny wpływ na funkcjonalność oraz estetykę rzeczy użytku codziennego (jak wspomniane meble), budynków i urządzeń.

Co zaplanować przed zakupem?

W miejscach wysoce higienicznych i sterylnych, gdzie liczy się nie tylko estetyka lecz również czystość (szpitale, umywalnie, kuchnie przemysłowe, pomieszczenia sanitarne) zaleca się stosowanie właśnie profili stalowych. Możliwość używania profili powinna zostać dostosowana do tego, na jakie obciążenia mechaniczne lub chemiczne będzie narażona. Wielu klientów, którzy szukają kształtowników na potrzeby wykończeniowe np. w domu jednorodzinnym i często z powodów ekonomicznych wybierają profile stalowe zamiast aluminiowych, ze względu na niższą cenę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze profili stalowych?

Głównie hurtownie materiałów budowlanych oferują profile stalowe w znormalizowanych rozmiarach według norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Producenci profili stalowych realizują również indywidualne zamówienia na życzenie klienta. Na przykład przycinają profile na konkretny wymiar w celu ułatwienia transportu. Szukając profili warto zorientować się, jakiej jakości produkt kupujemy. Czy wybrane przez nas części nadają się do ocynkowania i spawania. Aby uniknąć kota w worku wybierajmy te certyfikowane, z atestami.