Serwery w chmurze: jak dobrze zarządzać dużym projektem?

Serwery w chmurze: jak dobrze zarządzać dużym projektem?

Realizacja większego projektu to nie lada przedsięwzięcie. Trzeba się do tego dobrze przygotować. Ważna jest systematyzacja danych, zapisywanie ważniejszych informacji i plików, którymi później będzie można zarządzać. Pomocne w działaniu będą serwery w chmurze.

By mieć wszystko pod kontrolą…

Czasem nad jednym projektem pracuje kilkadziesiąt osób. Bardzo łatwo jest się wówczas pogubić, dlatego konieczne jest w jakiś sposób uporządkować prowadzone działania, by wiedzieć o ewentualnych brakach i postępach. Serwery w chmurze to nowoczesne narzędzie bez którego po prostu trudno byłoby dziś funkcjonować. Tworzone pliki można na bieżąco zapisywać i w każdej chwili mieć do nich wgląd. To pozwala skutecznie zarządzać danymi. Koordynator projektu powinien monitorować zmiany, oglądać nowo opracowane pliki, a także je modyfikować. Tylko tak będzie można kierować naprawdę dużym przedsięwzięciem. Bez tego nie da się efektywnie podejść do tematu. W porównaniu z innymi systemami serwery w chmurze można obsługiwać z dowolnego miejsca. Wystarczy tylko mieć dostęp do przeglądarki internetowej, by uzyskać dostęp do strategicznych zasobów firmy. Połączenia tego typu są bardzo bezpieczne. Dostawcy korzystają ze specjalnych certyfikatów, dzięki którym z bazą może się połączyć tylko jego rzeczywisty użytkownik. W praktyce menedżer może w każdej chwili monitorować gotowe realizacje i zgłaszać rzeczy do poprawy.

Swoboda i niezawodne technologie

Serwery w chmurze to bardzo duże ułatwianie. Najwyższej klasy technologie są w zasięgu ręki. Każdy może z nich swobodnie korzystać. W zależności od sytuacji można zwiększać pakiet, dokupić dodatkową pamięć, miejsce na dysku, ilość rdzeni. Nie zajmuje to wiele czasu. W zasadzie w ciągu kilku minut można cieszyć się zwiększonymi zasobami systemowymi. To pozwala na dużą swobodę. Nie trzeba od razu decydować się na większy pakiet, tylko wraz z rosnącym zapotrzebowaniem uzupełniać braki. Większość dostawców wirtualnych systemów opiera platformy na sprawdzonych technologiach, jak np. Linux, KVM, libvirt. Dzięki temu wirtualne serwery działają praktycznie niezawodnie. W razie jakichkolwiek awarii dostawca usuwa usterkę w możliwie najszybszym tempie. Dysponuje zapleczem w postaci doświadczonych informatyków. W ten sposób nie trzeba się przejmować, że system nagle odmowi posłuszeństwa. Większość dostawców nie wiąże się żadną umową. Dzięki temu w razie, gdyby coś się działo, a my nie bylibyśmy do końca zadowoleni z usług, można zmienić rozwiązanie na inne. To daje duże możliwości. Nie jesteśmy niczym uwiązani i możemy dowolnie modyfikować system w zależności od potrzeb. Wszystko załatwia się na telefon. Z jednego miejsca można zarządzać wieloma danymi. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na daną platformę, można skorzystać z usługi testowej, by przez kilkanaście dni sprawdzić działanie danego systemu. Dzięki temu można przekonać się jak działa dana aplikacja, czy jest łatwa w obsłudze i nadaje się do potrzeb konkretnej firmy.