Lampy włoskie wykonane w stylu klasycznym i nowoczesnym

Lampy włoskie wykonane w stylu klasycznym i nowoczesnym

Styl włoski to rozwijająca się od wielu setek lat stylistyka. To unikatowy sposób stawiania budowli czy urządzania wnętrz. To wreszcie w odpowiedni sposób dobrane materiały, z których wykonane są przedmioty codziennego użytku oraz ich kolorystyka. Wszystko to, w połączeniu z nastrojowym oświetleniem, sprawia iż trend ten jest niezwykle charakterystyczny i ciężko pomylić go z jakimkolwiek innym.

Nowoczesność

Coraz częściej jednak do tego klasycznego, świetnie rozpoznawalnego na całym świecie stylu wkrada się nowoczesność, a wraz z nią prostota w formie i wszechobecna stal. Czy tak samo jest w przypadku lamp włoskich?

Nowoczesne lampy włoskie mają kilka cech charakterystycznych, podobnie jak inne awangardowe elementy wystroju wnętrz. Są to:
– proste kształty i formy, lub wręcz przeciwnie – przesadnie złożone i skomplikowane,
– minimalizm we wzornictwie,
– chłodne, białe lub stalowoszare kolory,
– materiały to przede wszystkim stal nierdzewna lub aluminium, oraz szkło.
Takie lampy będą doskonale komponowały się z innymi nowoczesnymi elementami wystroju wykonanymi w podobnej kolorystyce i z wykorzystaniem tych samych materiałów.

Lampy stylizowane

Stylizowane czy nawet zabytkowe lampy włoskie to przede wszystkim elegancja. W każdym maleńkim kawałeczku lampy widoczna jest niesamowita precyzja wykonania, dbałość o nawet najmniejszy detal. W lampach włoskich wykonanych ręcznie wręcz namacalna jest pasja wykonawcy. Każda z nich jest arcydziełem.
W odróżnieniu od lamp nowoczesnych, te klasyczne wykonane są:
– z materiałów w ciepłej, złoto – miodowej kolorystyce,
– z użyciem szkła lub kryształu,
– elementy metalowe oryginalnej lampy włoskiej powinny być wykonane ze stopu mosiądzu; nawet jeśli te stylizowane wykonano z aluminium – pokryte są warstwą specjalnej farby, imitującej mosiądz,
– wzornictwo jest charakterystyczne dla stylu włoskiego, czyli z jednej strony dość bogate, ale z zachowaniem umiaru i dobrego smaku.

Lampy nowoczesne – wrażenie ogólne

Patrząc na nowoczesne włoskie lampy i te wykonane w stylu klasycznym, próżno szukać podobieństw. Różnice są doskonale widoczne już na pierwszy rzut oka.
Lampy wykonane w stylu nowoczesnym mogą przypominać np. zawieszone na stalowych linach białe kamienie o różnej wielkości lub mieć postać jednego, dużego klosza szklanego, w którym zawieszone są odbijające światło maleńkie kryształki. Kształty i formy takich lamp w niczym nie przypominają ich klasycznych poprzedników, ciężko też wyobrazić sobie taką lampę w pomieszczeniu urządzonym w ciepłym, delikatnym, włoskim stylu.

Czy lampy stylizowane można porównać do nowoczesnych?

Zupełnie inaczej ma się sprawa z klasyczną włoską lampą. Jej ciepła kolorystyka, przyjemne dla oka kształty i misternie wykonane zdobienia sprawiają, że trudno o lepsze uzupełnienie urządzonego ze smakiem klasycznego wnętrza. Taka lampa wręcz stworzona jest do przytulnych pomieszczeń.
Klasyczna lampa włoska kojarzy się najczęściej ze szklanym kloszem z przezroczystego lub delikatnie barwionego szkła i mosiężnej konstrukcji. I tak jest w rzeczywistości, choć włoskie lampy różnią się między sobą ilością i kształtem kloszy oraz konstrukcji. Z powodzeniem możemy więc szukać lampy włoskiej o jednym kloszu lub takiej z kilkunastoma małymi kloszami.

Podsumowując

Nowoczesne lampy nijak mają się do klasycznych, stylizowanych włoskich lamp. Poczynając od pierwszego, ogólnego wrażenia, na detalach kończąc – to dwie różne kategorie lamp i każda z nich będzie dobrze komponowała się w innej stylistyce.

Podobają ci się lampy włoskie, u nas masz największy wybór Homelight – lampy włoskie